Jak se vypořádat s karanténou z pohledu fyzioterapeuta? Odpovídal Mgr. Jan Krulík

Chat je uzavřený02.04.2020 10:00

Mgr. Jan Krulík.

Bolesti, které jsou spojené s pohybovým ústrojím, občas zažil snad každý, ať už v podobě bolestí zad či šíje. Jedná se o tzv. civilizační chorobu. Lze se bolestem zad, ale i celého pohybového ústrojí, účinně bránit i v době karantény? Lze očekávat nedostatek pohybových aktivit, které můžou mít za následek (i za obvyklých podmínek) zdravotní problémy spojené nejen s pohybovým aparátem a celkovou fyzickou kondicí, ale i s psychickým naladěním člověka? Ptejte se Mgr. Jana Krulíka z Rehabilitační kliniky Malvazinky. Host odpovídá ve čtvrtek 2. dubna od 10.00.

Mgr. Jan Krulík absolvoval obor fyzioterapie na II. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Svou kariéru fyzioterapeuta začínal na lůžkové části Rehabilitační kliniky Malvazinky. Později působil několik let jako ambulantní fyzioterapeut v Centru komplexní péče Roseta. Ve své praxi se věnuje zejména dospívajícím a dospělým pacientům.

Chat

  • Marta z Ostravy

    Co to přesně znamená psychosomatický? Já sem to jednou slyšela v televizy, ale přesně si to nějak nedokážu přiřadit.

  • Host chatu

    Dobrý den Marto, psychosomatický přístup lze vysvětlit jako celostní pohled na nemocného člověka. Jinak lze také tento přístup označit jako bio – psycho – sociální, tj. pohlížející na člověka a jeho zdraví z pohledu biologického (tělesné obtíže, atd….), psychologického (duševní ladění, psychická onemocnění,…) a sociálního (jeho společenské ukotvení, rodinné vztahy,…). Psychosomatická medicína vychází z předpokladu, že všechny tyto oblasti jsou úzce provázané a deficit v jedné nebo více uvedených oblastech se může projevit v jiné z nich. Pro velmi zjednodušený příklad: duševní nepohoda nebo stres se může projevit zvýšeným napětím svalstva, typicky v oblasti šíje, ale může způsobovat i jiné obtíže, např. bolesti břicha, které nemají jiný, medicínsky vysvětlitelný, základ. Snahou a cílem psychosomatického přístupu k nemocnému je komplexnost, tj. spolupráce více odborníků v daných oborech, kteří spolu úzce spolupracují a jejich společnou snahou je zjistit co je problémem, který obtíže pacienta způsobuje a navrhnout řešení jeho odstranění.

  • Ondra

    Jak se udržet fit v karanténě?

  • Host chatu

    Dobrý den, Ondro, Vaše otázka je velmi široce položená, ale obecně lze říci, že je třeba nezahálet a kromě nutných povinností, které řada z lidí v karanténně má, zapojit do denní náplně i pohyb. Pokud je člověk v karanténě jen „preventivně“, tj. nemá symptomy onemocnění, nebo není pozitivně testován na CoViD-19, může využít domácího prostředí ke cvičení – internet v současnosti nabízí řadu instruktážních videí jak si doma zacvičit. Rovněž je důležité, vzhledem k omezenému výdeji energie upravit stravovací návyky, tj. nepřehánět to zejména se sladkostmi a tučnými potravinami a přidat více zeleniny.

  • Jana

    Jaké cviky byste doporučil lidem, co pracuji home office a nedostanou se pořádně ven? Dekuji Jana Šebestová

  • Host chatu

    Dobrý den, Jano, práce z domova, ať již plná nebo částečná, není u řady lidí vázána jen na současné mimořádné období. Pro ty z nich, kteří jsou na tento způsob práce zvyklí, to nemusí být problém, ale mnoho lidí, pravidelně docházejících do zaměstnání je možná zaskočeno a je těžké se z domova celý den soustředit na práci. Pohybová aktivita je v tomto velmi dobrým řešením, jak si v krátkém čase vyčistit hlavu a potom se opět s energií vrhnout do práce. Jak jsem již uvedl dříve, na internetu je řada videí, kde trenéři nebo jiní nadšenci poskytují rady nebo celé tréninky v domácích podmínkách, kde není třeba pomůcek nebo pomůcek velmi jednoduchých, případně improvizovaných. Rovněž je možno konečně využít rotopedů, eliptických trenažérů a jiných zařízení, která dlouhodobě slouží jako sušáky prádla a konečně se donutit k pravidelnému pohybu. V karanténních podmínkách plně platí to, co jsem již uvedl. V podmínkách práce z domova za běžných, tj. nekaranténních podmínek, bych určitě doporučil pohyb na čerstvém vzduchu – zde záleží na každém, jakou aktivitu si vybere.

  • Klára

    Dobrý den pane Krulíku,

    co byste doporučil seniorům v karanténě, prosím? Babička izolaci špatně snáší, také si stěžuje, že jí bolí celý člověk (už i před karanténou).

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, Kláro, stávající situace je pro řadu seniorů náročná z mnoha úhlů pohledu. Prvním z nich je samotné doporučení omezení pohybu ve venkovním prostředí. Málokterý senior, obzvláště ve vyšším věku má jinou pravidelnou aktivitu než venkovní procházku, která má kromě fyzického přínosu i pozitivní efekt sociální. V současné situaci, kdy se senioři z médií dozvídají z velké části jen negativní zprávy o vysokém počtu obětí onemocnění CoVid-19, zejména ve světě, doplněné o informace, že nejohroženější skupinou jsou právě oni, jim na spokojenosti rozhodně nepřidá. V rámci snížení rizika nákazy je raději nenavštěvují ani jejich blízcí a kombinace všech těchto faktorů může u mnohých z nich způsobit určité upadnutí do celkového nezájmu a ztrátě motivace. Pokud mohu doporučit, určitě je dobré, aby senioři měli nějaký zájem, koníček, aktivitu. Pokud jim to zdravotní stav dovolí, je dobré si doma zacvičit, klidně i krátce a velmi jednoduše (řada seniorů si jistě vzpomene na mladá léta v Sokole), ale zde bych rád upozornil, že je třeba dbát na bezpečnost – senioři jsou více než jiné skupiny ohrožení pádem, a proto je dobré využít ke cvičení třeba židli nebo stůl, který jim poskytne dostatečnou oporu. Na téma sénia by se dala napsat celá kniha, na což v této diskusi bohužel není prostor. Každopádně jsem rád, Kláro, že jste tuto otázku položila a prosím všechny, věnujte nyní vašim seniorům trošku více pozornosti.

  • Lucie

    Dobrý den,

    je možné v domácím prostředí v době karantény účinně cvičit i bez pomoci fitness přístrojů? Co použít jako jejich náhradu?

    Můžete poradit cviky, které jsou v tomto období vhodné a jak dlouho a často bych měla doma cvičit, aby byl vykompenzován nedostatek pohybu venku či v přírodě?

    Díky, pěkný den,

    Lucie

  • Host chatu

    Dobrý den, Lucie, v domácím prostředí lze bezesporu účinně cvičit i bez pomoci přístrojů, které najdete v posilovně nebo fitness centru. Existuje řada pomůcek, které má mnoho lidí doma – nejrůznější expandéry (gumové pásy, řidiči jistě najdou gumicuky k fixaci nákladu), nejrůznější míčky a míče, včetně nafukovacích, lehké činky lze nahradit plastovými lahvemi s vodou nebo pískem, kreativitě se v tomto meze nekladou. K sestavení baterie cviků nebo inspiraci k domácímu cvičení vám určitě poskytne internet, k tomu v tomto chatu bohužel není prostor, ale z pohledu fyzioterapeuta bych rád zdůraznil význam ergonomie, tj správného nastavení těla a pomůcek při práci. Zejména práce s notebookem v domácích podmínkách, kdy často lidé sedí v křeslech, sedačkách a postelích není zdaleka optimální a v relativně krátkém čase může způsobit obtíže – zejména v oblasti krční a bederní páteře. Doporučuji maximálně přizpůsobit práci s notebookem práci s klasickým stolním počítačem, tj. alespoň horní hrana monitoru v úrovni očí, externí klávesnice a myš. Pokud jste zvyklá pravidelně sportovat, měla by být délka aktivity alespoň 45 minut ve střední intenzitě zátěže, ale zde je mnoho faktorů, které o vhodné intenzitě a délce aktivity rozhodují - patří sem zejména věk, zdravotní stav, trénovanost, atd...neberte proto mé doporučení jako směrodatné...

  • Tereza

    Pravidelný pohyb je velmi důležitý pro psychické a fyzické zdraví. Čím ho nahradit?
    Doporučil byste prosím nějaké cviky proti bolesti zad?
    Děkuji!

  • Host chatu

    Dobrý den, Terezo, lze s Vámi plně souhlasit v tom, že pravidelný pohyb je důležitý pro udržení kondice nejen fyzické, ale i mentální. Čím jej nahradit nevím, ale určitě je dobré „nezakrnět“ a v době, kdy není možné sportovat si najít jinou aktivitu, která Vás bude bavit a pokud nejste přímo v karanténě, tak i pohyb v přírodě (procházka, výlet) dokáže výrazně zvednout náladu. Cviků na bolesti zad je celá řada, ale vždy je třeba vycházet z individuálních potřeb člověka. Obecně bych doporučil v rámci prevence spinální cviky (lze najít na internetu), dodržování ergonomie při práci, ale i při odpočinku, třeba u televize, a až to situace dovolí, tak klidně návštěvu u fyzioterapeuta, který Vám jistě poradí.

  • DENMARK

    Existuje nějaký speciální fyzioterapeutický recept, přístup ke karanténě?

  • Host chatu

    Dobrý den, nevím, zda-li plně chápu Vaší otázku. Každopádně z pohledu fyzioterapeuta lze doporučit přiměřenou pohybovou aktivitu a cvičení i v době karantény (samozřejmě za dodržení podmínek uvedených v odpovědi pro Ondru).

  • DIS

    Co je fyzioterapeuticky nejnáročnější ohledně karantény podle Vás?

  • Host chatu

    Dobrý den, z pohledu fungování systému je pro řadu fyzioterapeutů a jejich pacientů nyní výrazným problémem omezení fungování ambulantních zařízení. Obecně dlouhé objednací doby pro poskytování fyzioterapeutické péče se tímto ještě prodlouží a po skončení opatření bude systém zahlcen. Důležité je, aby pacienti, kteří již měli terapii rozchozenou, pokračovali v terapii i v domácím prostředí. Věřím, že všichni fyzioterapeuti udělají vše pro to, aby důsledky opatření byly pro jejich pacienty co nejmenší.

  • SK

    Co není vůbec z hlediska fyzioterapie vůbec problémem v karanténě?

  • Host chatu

    ....

  • Emilka z Prahy

    Dobrý den,
    už se Vám ve vaší praxi stalo, že Vás sváděla pacient(ka)?
    Jak pracujete s pacienty, kteří se naopak stydí, jak za své tělo, tak za své problémy?
    Vypadáte moc sympaticky, jak je možné se dostat do Vaší péče? Mám indikovaný výhřez plotýnky L4-L5 a cvičením nějaké mekenzie metody se můj stav nelepší.
    Děkuji moc za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, Emilko, musím říct, že mě Váš dotaz pobavil :). Co se týká Vaší první otázky, tak bych lhal, pokud bych tvrdil, že jsem se s náznaky svádění ze strany pacientek nesetkal. Každopádně cílem terapie není svádění,ale vyřešení obtíží pacienta, takže je třeba udržet přístup na profesionální úrovni. Fyzioterapie jako obor pracuje s pohybovým aparátem, proto je třeba se při vyšetření a při terapii často vysvléct do spodního prádla. Fyzioterapeuti jsou na tento přístup zvyklí, ale rozumím tomu, že mnoho pacientů má s tímto problém - z nejrůznějších důvodů. Fyzioterapie, na rozdíl od mnoha jiných zdravotních vyšetření/ ošetření není zpravidla jednorázová záležitost a mezi pacientem a terapeutem vzniká terapeutický vztah. Pokud je tento vztah nastaven správně a panuje v něm vzájemná důvěra a respekt, nemají klienti zpravidla problém posunout hranice své intimity, tj.v případě stydlivosti odložit svršky, v případě citlivých nebo velmi osobních témat se otevřít. Každopádně platí, že terapeut by měl vždy respektovat přání pacienta/ klienta a pokud bude přetrvávat ostych tak pracovat v možnostech, která pacient umožní. Velice Vám děkuji za lichotku :). Do mé péče je možné se dostat - pokud si zavoláte na RK Malvazinky tak Vás kolegové z call centra na mě nakontaktují. Co se týká Vaší diagnózy, tak výhřez plotny L4/5 může mít mnoho podob. Záleží jakou máte symptomatologii, tj jak Vás toto omezuje, jaké máte bolesti, atd... Koncept MDT (McKenzie) je jednou z metod, kterou lze k poškození ploténky přistupovat, ale stejně jako jiné není všespásná. Pokud cvičíte doporučené cviky pravidelně a důsledně a efekt se nedostavuje, je určitě toto třeba konzultovat s lékařem/ fyzioterapeutem a zkusit třeba jiný přístup.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle najdete >


Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov