Jak se udržovat v kondici a zdravě jíst nejen na začátku roku? Odpovídal Ivan Mach

Chat je uzavřený27.02.2020 13:00

Ivan Mach.

Jak se udržovat v kondici a zdravě jíst nejen na začátku roku? Máte rádi pečivo a chléb, ale nevíte, které vybrat a jak jej správně zařadit do vyváženého jídelníčku? A dá se kombinovat dieta s konzumací chleba? Zeptejte se Ivana Macha, výživového odborníka ve čtvrtek 27. února od 13.00.

Ivan Mach je jedním z předních výživových guru České i Slovenské republiky, je zakladatelem Aliance výživových poradců ČR. Jako vedoucí výzkumný a vývojový pracovník působil na špičkových pracovištích potravinářského průmyslu. Podílel se například na prosazení novinek, jako je Večerní chlebík od Penamu nebo Žitný chléb. Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice, je autorem mnoha titulů odborných i populárních knih.

Chat

  • Radek

    Dobrý den.
    Jsem vychovaný “na chlebu” a neumím si představit, že bych ho z jídelníčku vypustil. Čím se dá chleba plně nahradit? A jaký druh chleba je nejzdravější?
    Díky.

  • Host chatu

    Nic takového si nemusíte ani představovat, patří k tradici našeho typu stravování, že chléb a pečivo jsou jeho součástí, v jiných zemích to je např. pita apod. Vypustit obiloviny s lepkem musí jen ti, kteří mají poruchu trávení lepku, a pro ty jsou určeny náhrady např. ve formě pečiva vyrobeného z bezlepkové mouky nebo z mouk vyrobených z bezlepkových cereálií, jako je např. amarant. Pro každého je zdravé něco jiného, jestliže např. trpíte nadváhou a díky vyšší váze se necítíte dobře, mohl byste redukovat energii v jídle, tj. např. omezit příjem sacharidů z pečiva. A protože lidé s nadváhou potřebují také více pohybu, pohybové schopnosti a hubnutí byste mohl podpořit bílkovinami, např. z přiměřených porcí chleba s vyšším obsahem bílkovin, což je např. Večerní chlebík od Penamu.

  • Tomáš

    Dobrý den. Kterou potravinu bychom měli úplně vyřadit z jídelníčku a proč?
    A naopak - co je třeba určitě zařadit do jídelníčku a proč?
    Dík za odpověď.

  • Host chatu

    Dříve byly takovým mýtem např. tuky v tučných potravinách, protože dokonce i někteří vědci si mysleli, že lidí jsou tlustí kvůli tukům. A tak navrhovali receptury potravin bez tuku. Ale i tuky mají v jídelníčku svoje místo a navíc to, že se tloustne zejména po tucích, byla nepravda. Nic bych nevyřazoval, jen bych zvážil množství a frekvenci některých potravin a jídel, např. lahůdek, zákusků, slaných snacků atd. Existují však „povinné“ (esenciální) složky stravy, které v jídelníčku musí zůstat za každou cenu, např. vitamíny, minerálie a vláknina. A jejich zdroji je např. zelenina, která by podle mého mínění měla být součástí každého jídelníčku.

  • Eva

    Zdravím vás!
    Co říkáte na pečivo v supermarketech - vše dopékáno ze zmražených polotovarů! Je to dobře či špatně? Já se přikláním k druhé možnosti.

  • Host chatu

    To je otázka související s modernizací technologie k uspokojení poptávky po tzv. čerstvém pečivu. Pokud vím, tímto způsobem se dosahuje toho, že pečivo na regále působí dojmem čerstvosti, ale výživové složení těsta se přitom nemění. Vzpomínám si, že aby člověk dříve nakoupil čerstvý chléb či housku, musel si hodně brzy přivstat, aby ho dostal čerstvé právě ve chvíli, když ho přivezli ještě teplé z pekárny.

  • SK

    Jako výživový odborník radíte i ohledně konzumace nápojů?

  • Host chatu

    Ano, nauka o tzv. pitném režimu, zadržování vody v těle a funkci ledvin je součástí vzdělání výživového poradce. Také se učíme klasifikovat nápoje podle složení minerálních látek, energetického obsahu, hustoty apod. a umíme optimalizovat pitný režim klienta podle jeho životního stylu a potřeb.

  • Tom

    Dobrý den.
    Jaký máte názor na tzv. superpotraviny? Dle mého názoru jde spíš o marketingový tah, ikdyž některé takto označované potraviny jsou zdravé- což už ovšem lidé dávno vědí. Existuje nějaká potravina, která je skutečně “hodna” označení superpotravina a jíst by ji mohl každý?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Jedná se skutečně o označení některých tzv. „zdravých“ potravin, z velké části druhů ovoce, zeleniny nebo ořechů, které se vžilo původně v zahraničí. Ale superpotravina by mohla být spíše ta, která obsahuje najednou všechny složky tzv. primární výživy ve vhodném množství a vzájemném poměru. Primární, tj. důležité jsou sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny, minerálie, voda, vláknina a některé tzv. fytochemikálie, např. rostlinné antioxidanty. Z tohoto hlediska by mohl být takovou superpotravinou např. šetrně upečený celozrnný chléb ze směsi obilovin, jak se pekl dříve, který obsahuje právě všechny zmíněné složky primární výživy. Proto byl kvalitní domácí chléb takovou superpotravinou pro naše předky, kterou se muselo šetřit a které si všichni vážili jako božího daru.

  • Nikol

    Dobrý den, doporučíte mi prosím, kdy je vhodné zařadit pečivo do jídelníčku (je vhodnější např. dopoledne)? A ve kterou denní dobu tedy naopak pečivo vypustit?

  • Host chatu

    Načasování složení jídelníčku souvisí s životním rytmem. Pečivo se hodí spíše dopoledne pro ty, kteří větší část aktivit provádějí právě ráno a dopoledne (tzv. ranní směny), ale např. pro ty, kteří se k pohybu dostanou až pozdě odpoledne nebo večer a potřebují doplnit sacharidy a bílkoviny z hlediska regenerace, je vhodný např. bílkovinový Večerní chlebík (Penam) po až pohybové aktivtě. Jestliže je pro vás pozdní odpoledne nebo večer spíše odpočinkovou periodou, příjem energeticky bohatého pečiva byste měla rozhodně omezit.

  • FRANTA

    Dobrý den, denně cvičím, a to převážně večer, když jdu z práce. Je možné si po cvičení dát chleba nebo pečivo? Je něco vhodného na českém trhu? Děkuji

  • Host chatu

    Ano, je to právě zmíněný Večerní chlebík, v němž je část sacharidů nahražena bílkovinami.

  • Pepa K.

    Všiml jsem si, že poslední dobou se staly módní potraviny s přídavkem proteinu - jogurt, nanuk apod. Proč bych měl takové potraviny jíst?

  • Host chatu

    Za poslední desetiletí se jasně vědecky prokázalo, že hlavní příčinou stoupající obezity a z ní plynoucích (kardiovaskulárních) zdravotních obtíží nejsou tuky, jak se dříve soudilo, ale nadměrný příjem sacharidů (škrobů), bohužel často i z pečiva, a nedostatek pohybu. Protože věda jde kupředu a těchto výzkumů si konečně všimli i někteří potravinářští technologové, začali vytvářet nové receptury, v nichž nahrazují zejména škroby bílkovinami. Teoreticky se totiž po bílkovinách netloustne, naopak s podporou pohybu mohou přispět k formování postavy a redukci nadytečných tělesných tuků. Já osobně takové výrobky vyhledávám a chuťově testuji, někdy mi vůbec chuťově nepřipadne, že v nich jsou posíleny (fortifikovány) právě bílkoviny. Tím u někoho může dojít k vyvážení jídelníčku, že v něm vzroste obsah bílkovin, potřebných pro hýbající se svaly a klesne obsah sacharidů, které zvyšují hladinu insulinu a mohou příspívat k tloustnutí.

  • Lenka P.

    Syn (15) miluje rohlíky, je těžké ho přinutit, aby jedl jiný druh pečiva. Navíc má permanentně hlad. Je bílé pečivo pro takto mladého člověka vhodné? Jaká strava by byla nejvhodnější.

  • Host chatu

    Zvyk "rohlíkování" pěstují rodiče už od malinka, jakmile dítě při nákupu posadí do nákupního vozíku. I když už teď jsou na viditelných místech pro maminky vystaveny ovocné a zeleninové kapsičky, které dětem chutnají, stále jim dávají rohlík. Dlouho jsem přemýšlel, proč je tomu tak. U dětí krmených po půl roce zeleninovými příkrmy dojde v případě rohlíku poprvé k nevšednímu chuťovému vjemu, a to ze soli, která se do pečiva přidává (1-2 %). A tak vzniká tento "rohlíkový" návyk, postupně umocňovaný návykem na pravidelné solení. Přitom právě ovoce nebo zelenina by byla k zahnání hladu také vhodné, ne-li z hlediska obsahu vitaminů, minerálií, vody a vlákniny vhodnější.

  • Míša

    Jakou roli hraje pečivo u těhotné ženy? Měly by se mu vyhýbat? Nebo s čím pečivo či chleba kombinovat - s tvarohem, zeleninou či sýrem? Děkuji

  • Host chatu

    U těhotných žen ctítm pravidlo: Vaše tělo nejlépe ví, co svědčí Vám i Vašemu dítěti, proto jezte tak a tolik, jak si řekne Vaše tělo. Těhotná žena, pokud nekouří a nepije alkohol, totiž disponuje vzácným instinktem, který vybere, co je pro ni a plod nejlepší.

  • PAVEL

    Zajímalo by mne zařazení celozrnného pečiva do jídelníčku dětí – je to vhodné? Vím, že každé děcko v kočárku žmoulá klasický rohlík, ale nepřijde mi to příliš zdravé.

  • Host chatu

    Pečivo s vyšším obsahem vlákniny, jako je celozrnné pečivo, zařazujeme do dětského jídelníčku postupně, protože jeho nevyvinutý trávicí systím se teprve učí vlákninu (tj. složité sacharidy s dlouhými řetězci) pomalu trávit tím, že se v trávicím systému postupně usidlují bakteriální kmeny, které tuto vlákninu převádějí do stravitelnější formy. Tedy postupně, ne od začátku!

  • Terka

    Mám ráda chléb kváskový, ale mám trošku podezření, že vzbuzuje nadýmání. Jak se těmto komplikacím při konzumaci pečiva vyvarovat?

  • Host chatu

    Nadýmání po pečivu je jev, který je u každého trochu jiný. Buď je způsobený těžkým trávením škrobu, lepku nebo někoho nadýmá třeba kmín, který se do chleba přidává. Chléb v žaludku už "nekyne", takže dobře vykynutý chléb v pekárně by Vás už neměl nadýmat. Spíše to u Vás bude otázka množství nebo tím, že si kupujete velmi čerstvý, a ne dokonale vykynutý chléb.

  • Petra

    Četla jsem výzkum, že konzumace pšenice má prokazatelně neblahý vliv na cévy, podílí se na obezitě a je spojována se vznikem zánětlivých onemocnění kloubů a střev. Proto někteří odborníci na zdravou výživu doporučují zcela se vzdát pečiva. Jaký na to máte názor, prosím?

  • Host chatu

    Znám tyto knihy. Neměly by vést k vyloučení veškerého pečiva z jídelníčku, ale spíš k zamyšlení nad tím, v jakém množství a kvalitě pečivo, a s ním i pšenici, konzumujeme a zda jsou tyto konzumní "ukazatele" v souladu s našimi fyziologickými potřebami. Dnešní problém s pšenicí ve zkratce spočívá v tom, že jsme si na ni zvykli jako na hlavní zdroj škrobu i lepku a pozapomněli jsme na ostatní obiloviny - říkáme tomu, že výrazně poklesla tzv. diverzita příjmu sacharidů a došlo tedy k porušení rovnováhy v potravinovém koši, v němž převládla pšenice.

  • Rosťa

    Je nutné vynechat pečivo a chléb při hubnutí? Tělu prý nedodává žádné živiny, ale jen prázdné kalorie.

  • Host chatu

    Podívejte se výše na odpověď k otázce o superpotravinách. Tzv. prázdné kalorie téměř bez vitamínů skupiny B a minerálních látek poskytuje jen ne-celozrnné, tedy bílé nebo trvanlivé pečivo, upečené za vysokých teplot (až připálené) nebo s vyšším obsahem cukru a soli. A když chceme hubnout, ale určitou energii (na pohyb a cvičení) potřebujeme, měli bychom si vybírat tzv. plnohodnotné zdroje energie, např. celozrnné pečivo šetrně upečené ze směsi různých mouk.

  • Jana J.

    Dobrý den, mohl byste mi prosím objasnit, co přesně znamená vyvážený jídelníček dospělého jednince? A uvést příklad? Děkuji

  • Host chatu

    To bych musel znát "parametry" toho dospělého jedince jako věk, výšku, váhu, obsah tělesného tuku, svalů, životní styl....Pak lze jídelníček opravdu "vyvážit" tzv. na míru. To ovšem nečekejte od tzv. obecných výživových doporučení - ta zčásti "platí" jen pro průměrného, dokonce bezpohlavního jedince. Znáte někoho takového?

  • Inka

    Mám ráda sladké pečivo, to má také své místo ve správném jídelníčku nebo ne? A z jaké mouky by tedy mělo být?

  • Host chatu

    Sladkost je dána obsahem sladivých složek, např. cukru. Ale i sladké pečivo může být z hlediska výživy "v pořádku", pokud cukr neobsahuje nebo jen v malém množství. Primární složkou pečiva je škrob, a ne cukr. Pečivo či těsto si však můžete osladit i jinak než cukrem, např. několika kapkami čekankového sirupu, který má povahu sladivé vlákniny, tedy např. proti tomuto druhu slazení nelze mít žádné výhrady.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle najdete >


Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov